Biljke Mesozderke
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Biljke Mesozderke

Forum za ljubitelje Biljaka mesozderka
 
Engleska verzijaEngleska verzija  PrijemPrijem  PortalPortal  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  PristupiPristupi  
Biljke Mesozderke
Novosti
Trenutno nema novih vesti
Pristupi
Korisničko ime:
Šifra:
Pristupi automatski pri svakoj poseti: 
:: Zaboravio sam šifru
Ko je trenutno na forumu
Imamo 1 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 1 Gost

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 13 dana Pet Mar 10, 2023 1:14 pm
Statistike
Imamo 57 registrovanih korisnika
Najnoviji registrovani član je qazxsw12

Naši korisnici su poslali ukupno 294 članaka u 60 teme
Facebook
Facebook grupa
Baneri

 

 Ciklama-Cyclamen persicum

Ići dole 
2 posters
AutorPoruka
Jovo
Urednik
Urednik
Jovo


Broj poruka : 7
U.C.B.M. Poeni : 4879
V.I.P. Poeni : 2
Datum upisa : 25.01.2011
Godina : 31
Lokacija Lokacija : Vitkovac-Kraljevo

Ciklama-Cyclamen persicum Empty
PočaljiNaslov: Ciklama-Cyclamen persicum   Ciklama-Cyclamen persicum EmptySre Jan 26, 2011 8:15 pm

Ciklamin najbitniji deo je podzemni deo tj gomolj koji se sa staroscu povecava,trebao bi da bude jednim delom iznad zemlje odakle izlaze novi listovi i cvetovi.Ciklame ne vole previse tople prostorije i usled preterane toplote brzo uginu.Ciklame isto tako ne vole ni previse vlage,ali ne vole ni suvu zemlju vec zemlju sa stalnom vlaznoscu,to se najlakse postize tako sto se ciklami sipa voda u podmetac i onda se pusti pola sata da popije vodu,a ono sto preostane se prospe,tako nece biti previse zalivena.

Ciklame cvetaju od kraja septembra do kasnog proleca i to neprekidno ako imaju dobre uslove,jer za svaki precvetao cvet bi iz gomolja trebao da se pojavi nov.Ciklame se ne orosavjui i leti ne vole direktno sunce,kada je sunce vrlo jako,ali je zato zimi pozeljno nekoliko sati da budu na suncu na prozoru.Temperatura ne sme da bude iznad 20 stepeni,a idealna je 17 stepeni preko dana a nocu od 7 stepeni pa do 15.Jos jedna zanimljivost kod ciklama je sto bolje cvetaju u manjim saksijama i ne treba ih saditi u prevelike saksije.

Zemljiste bi trebalo da bude slabo kiselo,a moje iskustvo je pokazalo da im prija bastenska zemlja(smonica) i stajsko djubrivo u odnosu 1:1,pa ako je neko u mogucnosti nek proba jer je mesavina zemlje idealna i cvetale su mi prve godine posle sadnje semenki.Ciklame se razmnozavaju deljenjem gomolja i semenom,preporucujem da ih razmnozavate semenom jer dobijete vise biljaka a i ne preti opasnost da gomolj koji se deli ne osusi.Sadnja semenki je vrlo laka,semenke se samo rasporede po zemlji i prekriju tankim slojem zemlje od 2,3 cm.Zalivaju se da zemlja uvek bude vlazna i tada temperatura treba da bude nesto visa dok semenke ne niknu a onda se vracaju na hladnije mesto i tada je tretman kao i za odrasle.

Autor:Jovanovic Jovan

Ciklama-Cyclamen persicum Ciklame

Ciklama-Cyclamen persicum Ciklame

Ciklama-Cyclamen persicum Zx4nb3
Nazad na vrh Ići dole
cephastron
Admin
Admin
cephastron


Broj poruka : 131
U.C.B.M. Poeni : 6646
V.I.P. Poeni : 88
Datum upisa : 21.03.2010
Godina : 27
Lokacija Lokacija : Krusevac
Hobi Hobi : Biljke mesozderke

Ciklama-Cyclamen persicum Empty
PočaljiNaslov: Re: Ciklama-Cyclamen persicum   Ciklama-Cyclamen persicum EmptySre Jan 26, 2011 10:27 pm

Tema je super, sada da ne bih skretao sa teme. Koliko velik moze da poraste gomolj..? Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
https://biljkemesozderke.serbianforum.info
Jovo
Urednik
Urednik
Jovo


Broj poruka : 7
U.C.B.M. Poeni : 4879
V.I.P. Poeni : 2
Datum upisa : 25.01.2011
Godina : 31
Lokacija Lokacija : Vitkovac-Kraljevo

Ciklama-Cyclamen persicum Empty
PočaljiNaslov: Re: Ciklama-Cyclamen persicum   Ciklama-Cyclamen persicum EmptyČet Jan 27, 2011 1:25 pm

Gomolj moze da bude i velicicne teniske lopte,a i malo veci,sve zavisi od starosti ciklame i uslova u kojima se gaji Wink

Evo neka slika mojih ciklama

Ciklama-Cyclamen persicum S5007772

Ciklama-Cyclamen persicum S5007757

Ciklama-Cyclamen persicum S5007753

Ovo su dve male ciklame koje sam posadio ove godine,kasno sam ih posadio ali su ipak procvetale,bas mi se svidja boja od leve ali je i desna prelepa,bice od njih prave lepotice sledece godine Laughing

Ciklama-Cyclamen persicum S5007767
Nazad na vrh Ići dole
cephastron
Admin
Admin
cephastron


Broj poruka : 131
U.C.B.M. Poeni : 6646
V.I.P. Poeni : 88
Datum upisa : 21.03.2010
Godina : 27
Lokacija Lokacija : Krusevac
Hobi Hobi : Biljke mesozderke

Ciklama-Cyclamen persicum Empty
PočaljiNaslov: Re: Ciklama-Cyclamen persicum   Ciklama-Cyclamen persicum EmptyČet Jan 27, 2011 3:16 pm

Prelepe su Very Happy , ja za sada imam samo bastensku i jednu dvobojnu (ljubicasto-belu).
Nazad na vrh Ići dole
https://biljkemesozderke.serbianforum.info
Jovo
Urednik
Urednik
Jovo


Broj poruka : 7
U.C.B.M. Poeni : 4879
V.I.P. Poeni : 2
Datum upisa : 25.01.2011
Godina : 31
Lokacija Lokacija : Vitkovac-Kraljevo

Ciklama-Cyclamen persicum Empty
PočaljiNaslov: Re: Ciklama-Cyclamen persicum   Ciklama-Cyclamen persicum EmptyČet Jan 27, 2011 3:49 pm

Hvala Very Happy

Bastenske se drugacije gaje,mislim da su lakse za negovanje,ali su i one prelepe.
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Ciklama-Cyclamen persicum Empty
PočaljiNaslov: Re: Ciklama-Cyclamen persicum   Ciklama-Cyclamen persicum Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Ciklama-Cyclamen persicum
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Biljke Mesozderke :: Ostale biljke :: Sobne biljke-
Skoči na: